Ankara İngiliz Kültür Koleji

BEDEN EĞİTİMİ

  

Beden Eğitimi Dersinin Yöntem ve Teknikleri ile Öğrenci Kazanımları Üzerindeki Etkileri:

Vücudun çeşitli kısımlarını güçlendirmek için yapılan hareketlere Beden Eğitimi denir. İnsanın toplum kurallarına uygun olarak yaşayabilmesi, iyi ilişkiler kurabilmesi, sağlıklı ve dürüst davranabilmesi, düşünce gelişiminin yanında, bedensel ve ruhsal gelişimine de bağlıdır.

Bedensel yönden sağlıklı olan insan biz duygusunu geliştirerek, takım ruhunu ve kendine güvenini kazanmış, milli ve manevi amaçların niteliklerini taşıyan, küçüklerini seven ve koruyan, büyüklerine saygılı, vatanını ve milletini seven, başta Atatürk olmak üzere Türk büyüklerini kendine örnek alan, davranışlarını kontrol edebilen, doğru, temiz, düzenli, özgüveni gelişmiş, disiplinli, özgür zamanlarını yararlı ve zevkli çalışmalarla değerlendirebilen birer vatandaş olarak yetişmelerinin gerektirdiği her türlü organize fiziksel faaliyetler Beden Eğitimi çalışmalarıyla gerçekleştirilmektedir.

Beden Eğitimi Dersi Öğrenciye:

-İyi bir moral ölçüleri içerisinde gelişmiş kemik, kas yapısı ve iyi bir duruş alışkanlıkları kazandırır. -Kültürel zevk, duyarlılık sağlar. -Serbest zamanları değerlendirme davranış ve becerileri kazandırır. -Yeni bir gün ve faaliyete istekli ve kuvvetli başlamayı sağlar. -Toplumsal sorumluluğu geliştirir. -Kendini kontrol etmeyi, başkalarına kurallara saygıyı öğretir. -Ölçülü ve planlı bir şekilde çalışmayı ve dinlenmeyi öğretir. -Birlikte olma, birlikte iş yapma ve bireyin toplumda kendisini belirlemesine olanak verir. -Spor etkili ve çekici bir eğitim unsurudur. -Bireyi topluma hazırlar. -Kişiyi toplumun en önemli ve onurlu bir üyesi yapar. -Genç nesillerin yapıcı, yaratıcı ve üretici olmasında sosyal kaynaşma ve kültürel kalkınmaya büyük etkisi olmaktadır. -Spor bir tedavi yöntemidir. -Toplumların eğitim ve kültür düzeylerini artırır. -Başarıyı arttıran en önemli husustur. -İyi alışkanlıklar edinmede önemli bir rolü vardır. -Kişilere statü kazandırır, gelir düzeylerini artırır. -Bir rekabet, mücadele, işbirliği ve uyum sağlar. -Spor kötü alışkanlıklardan daha kolay kurtulmaya yardımcı olur. -Ulusal ve Uluslararası İlişkilerde Sporun Önemi: -Spor, iç ve dış turizmin gelişmesine katkıda bulunur. -Spor, diplomasi alanında kendisini kabul ettirmiştir. -Çağımızda spor bir bilim olarak ele alınmıştır. -Spor, kültürün ayrılmaz bir parçasıdır.

  
Telif Hakkı 2014 © İngiliz Kültür Kolejleri
top

Setup Menus in Admin Panel