Ankara İngiliz Kültür Koleji

EKO OKUL ÇALIŞMALARIMIZ

 

 

 

Sayın Velilerimiz,

 

EKO-Okullar projesi, orijinal adı ile Eco- Schools,  uluslararası nitelikte olup yaklaşık 7000 okulda uygulanmaktadır. Program çevre için yapılan bütünsel bir okul faaliyetini kapsar. Amacı; müfredatta verilen çevre bilincinden yola çıkarak hem okulda hem de okulun bulunduğu semtte çevreci faaliyet göstermektir. Projenin koordinasyonunu Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı yürütmektedir.

 

Günümüzde “Sürdürülebilir Çevre” kavramı yaşamımızın her kesiminde etkili olmaktadır. Bu nedenle çevrenin korunabilmesi için bilinçli genç nesillere ve topluma ihtiyaç vardır. Projenin uygulanması, öğrencilere çevre konusunda olduğu kadar, yaşamları boyunca kullanacakları ve başarılarını etkileyecek alışkanlıklar kazandırır.

 

Okulumuzda bu projeye geçen yıl başladık ve bu yıl boyunca yine çöp-atık / geri dönüşüm ve su tasarrufu konusunda çalışmalarımız devam edecektir.

 

Yeniden değerlendirilme imkânı olan atıkların çeşitli fiziksel ve/veya kimyasal işlemlerden geçirilerek ikincil hammaddeye dönüştürülerek tekrar üretim sürecine dâhil edilmesine geri dönüşüm denir.

 

Geri dönüşümde amaç; kaynakların lüzumsuz kullanılmasını önlemek ve atıkların kaynağında ayrıştırılması ile birlikte atık çöp miktarının azaltılması olarak düşünülmelidir. Demir, çelik, bakır, kurşun, kağıt, plastik, kauçuk, cam, elektronik atıklar gibi maddelerin geri dönüşüm ve tekrar kullanılması, tabii kaynakların tükenmesini önleyecektir. Bu durum; ülkelerin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için ithal edilen hurda malzemeye ödenen döviz miktarını da azaltacak, kullanılan enerjiden büyük ölçüde tasarruf sağlayacaktır. Örneğin kullanılmış kağıdın tekrar kağıt imalatında kullanılması hava kirliliğini %74-94, su kirliliğini %35, su kullanımını %45 azalttığı ve bir ton atık kağıdın kağıt hamuruna katılmasıyla 8 ağacın kesilmesi önlenebilmektedir.

 

Geçen yıl öğrencilerimizi ve okul çevresini bilinçlendirmek amacıyla pek çok aktivite yaptık ve bu sene bu etkinliklere daha yoğun bir şekilde devam edeceğiz. Bu aktivitelerimize siz velilerimizin desteğini ve katılımlarınızı bekliyoruz.

 

İlginiz ve desteğiniz için şimdiden teşekkür ederiz.

 

Faydalı Linkler:

 

TÜRÇEV:

http://www.turcev.org.tr/content.php?conID=82

Greenpeace:

http://www.greenpeace.org/turkey/tr/

 

Doğa Emanetçileri Çevre Eğitim Derneği

http://www.deced.org/

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         Hakan KINIK

                                                                               İngiliz Kültür Kolejleri Genel Müdürü

 

 

 

 

 

 

 

aaIMG-20160528-WA0023IMG-20160528-WA0019IMG-20160528-WA0018IMG-20160528-WA0015IMG-20160528-WA0011

18 Ocak 2017

0HakkındaEKO OKUL ÇALIŞMALARIMIZ"

Mesaj At

Telif Hakkı 2014 © İngiliz Kültür Kolejleri
top

Setup Menus in Admin Panel